Magazyn czasowego składowania – klucz do optymalizacji łańcucha dostaw
Magazyn czasowego składowania to istotne narzędzie umożliwiające elastyczne zarządzanie procesami logistycznymi. Ten rodzaj magazynu umożliwia czasowe składowanie towarów, których status celny nie został uregulowany, czyli odprawa celna nie została jeszcze zrealizowana.
Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: brak kompletnej dokumentacji, konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań np. sanepid lub oczekiwanie na korzystniejszy moment do dokonania odprawy celnej np. wejście w życie kontyngentu, obniżenie lub zawieszenie stawki celnej czy też lepszy kurs walutowy.
Posiadanie własnego magazynu czasowego składowania jest rozwiązaniem, które pozwala przedsiębiorcom na płynne przyjmowanie dostaw i skuteczne zarządzanie formalnościami celnymi, co wpływa na optymalizacją kosztów oraz wysoką elastyczność operacyjną.
Co reguluje pracę magazynu czasowego składowania?
Zasady funkcjonowania magazynów czasowego składowania są ściśle uregulowane przez przepisy prawa unijnego, a konkretnie Unijny Kodeks Celny oraz przepisy wykonawcze. Definiują one pojęcie czasowego składowania, warunki i możliwości uzyskania pozwolenia na prowadzenie magazynu czasowego składowania, a także prawa i obowiązki przedsiębiorców prowadzących tego rodzaju magazyny.
Czy mogę otworzyć magazyn czasowego składowania na magazynie dystrybucyjnym?
Tak, istnieje możliwość utworzenia magazynu czasowego składowania na terenie istniejącego i funkcjonującego już magazynu dystrybucyjnego o statusie zwykłego magazynu krajowego. Utworzenie magazynu czasowego składowania wymaga uzyskania od organów celnych pozwolenia na jego prowadzenie. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego, po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego na pokrycie potencjalnego długu celnego. Urząd przeprowadzi ocenę miejsca oraz przedstawionej dokumentacji pod kątem spełniania wymogów gwarantujących bezpieczeństwo i nienaruszalność składowanych w nim towarów oraz możliwości sprawowania skutecznego dozoru celnego.
Jakie mogę mieć korzyści wynikające z posiadania magazynu czasowego składowania?
Magazyn czasowego składowania bezsprzecznie oferuje wiele korzyści, zarówno w sferze operacyjnej, jak i finansowej. Oto najważniejsze z nich:
Efektywne zarządzanie płynnością finansową – możliwość przesunięcia w czasie płatności cła i podatków z tytułu importu pozwala na optymalne zarządzanie przepływami finansowymi.
Zwiększona elastyczność – magazynowanie towarów z różnych rynków pozwala na optymalizację dostaw, zmniejszenie ryzyka opóźnień oraz możliwość elastycznego reagowania na zmieniające się zapotrzebowanie rynkowe.
Redukcja kosztów składowania – towary przechowywane na własnym magazynie czasowego składowania generują zdecydowanie niższe koszty składowania, niż miałoby to miejsce w przypadku korzystania z magazynów zewnętrznych.
Czy potrzebuję specjalistycznego personelu?
Prowadzenie magazynu czasowego składowania nie wymaga zatrudnienia specjalistycznego personelu, o ile firma korzysta z zewnętrznych podmiotów świadczących usługi w zakresie operacji celnych. Podmiotami takimi są np. agencje celne, które specjalizują się w prawie celnym. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie takiego magazynu, konieczne będzie posiadanie wykwalifikowanych pracowników, którzy mają doświadczenie w obsłudze celnej i zarządzaniu magazynami objętymi dozorem celnym.
Jako prowadzący magazyn czasowego składowania jesteś odpowiedzialny za dozór celny, bezpieczeństwo ładunku i dług celny ciążący na składowanych towarach do momentu objęcia ich kolejną procedurą celną.
Miejsce uznane – co to jest i czy może nim być magazyn czasowego składowania?
Tak, magazyn czasowego składowanie jest swoistego rodzaju miejscem uznanym, w którym można realizować formalności celne. Miejsce uznane to teren lub budynek inny niż urząd celny, który został formalnie zatwierdzony przez organy celne jako miejsce, w którym można przeprowadzać operacje celne, takie jak odprawy celne czy inspekcje.
Jeżeli miejsce posiada już pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania, dodatkowe uznanie tego miejsca do celów przedstawiania towarów organom celnym nie jest wymagane. Takie rozwiązanie pozwala na przeprowadzanie odpraw celnych na terenie magazynu czasowego składowania bez konieczności transportowania towarów do urzędu celnego.
Magazyn czasowego składowania a łańcuch dostaw
Magazyn czasowego składowania ma kluczowy wpływ na optymalizację łańcucha dostaw. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest sprawne zarządzanie przepływami towarowymi, ich przechowywanie oraz przewożenie w taki sposób, aby uniknąć opóźnień związanych np. z formalnościami celnymi, przy jednoczesnym efektywnym zarządzaniu płynnością finansową.
Wprowadzenie tego typu magazynu do operacji logistycznych pozwala firmom na bardziej elastyczne podejście do planowania dostaw oraz na lepsze zarządzanie ryzykiem związanym z opóźnieniami czy brakiem towarów bez konieczności natychmiastowego ponoszenia kosztów związanych z opłatami celnymi.
Czy mogę zlecić prowadzenie magazynu czasowego składowania zewnętrznej firmie?
Tak, istnieje możliwość zlecenia prowadzenia magazynu czasowego składowania oraz związanych z tym operacji administracyjnych i celnych zewnętrznej firmie. Tego rodzaju usługi oferują wyspecjalizowane w problematyce celnej agencje celne, które, posiadają doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Outsourcing usług celnych pozwala przedsiębiorcom na skupienie się i rozwijanie swojej podstawowej działalności biznesowej.
Przekazanie zadań administracyjnych w ręce specjalistów to również sposób na zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów formalnych, co mogłoby prowadzić do kosztownych opóźnień i sankcji, a także konsekwencji finansowych.
Magazyn czasowego składowania to skuteczne narzędzie optymalizacji kosztów i zarządzania logistyką, umożliwiające elastyczne planowanie dostaw i odroczenie opłat celnych. Dzięki niemu możesz lepiej kontrolować swój łańcuch dostaw iuniknąć zbędnych opóźnień.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzić takie rozwiązanie w swojej firmie, skontaktuj się z naszą agencją. Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie zarządzania operacjami celnymi i pomożemy Ci maksymalnie wykorzystać potencjał magazynu czasowego składowania.