20 maja 2021

Kontrole celno-graniczne w imporcie z UE do Wielkiej Brytanii – zmiany harmonogramu

11 marca br. Wielka Brytania ogłosiła zmieniony harmonogram wprowadzania kontroli granicznych.

Pierwotny harmonogram obejmował stopniowe wprowadzanie kontroli importu z UE do Wielkiej Brytanii, aby zapewnić firmom czas na przygotowanie się do zmian. Decyzję o etapowym podejściu podjęto na podstawie skutków pierwszej fali COVID-19. Zakłócenia spowodowane przez pandemię trwają jednak dłużej i są głębsze, niż się spodziewano. W związku z powyższym, rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o aktualizacji pierwotnego harmonogramu.

Czego dotyczą zmiany w harmonogramie?

1) Wymogi uprzedniego zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) i żywności wysokiego ryzyka, niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) zaczną obowiązywać od 1 października 2021 r. Wymogi dotyczące eksportowego świadectwa zdrowia dla POAO i dla niektórych PUPZ wejdą w życie tego samego dnia.

2) Zgłoszenia celne importowe nadal będą wymagane. Jednak możliwość korzystania z odroczonego zgłoszenia, w tym składania zgłoszeń uzupełniających do 6 miesięcy po imporcie towarów, zostaje przedłużona do 1 stycznia 2022 r.

3) Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony dla importu nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r.

4) Fizyczne kontrole SPS dla POAO, niektórych PUPZ i HRFNAO nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r. Od 1 stycznia będą się one odbywać w punktach kontroli granicznej.

5) Fizyczne kontrole SPS w zakładach o wysokim priorytecie będą kontynuowane w miejscach przeznaczenia do 1 stycznia 2022 r., kiedy to zostaną przeniesione do punktów kontroli granicznej.

5) Od 1 stycznia 2022 r. wymóg wstępnego powiadamiania, świadectw fitosanitarnych i kontroli dokumentów zostanie rozszerzony na wszystkie objęte regulacjami rośliny i produkty roślinne (tj. nie tylko te, które mają „wysoki priorytet”).

6) Od marca 2022 r. w punktach kontroli granicznej będą odbywać się kontrole żywych zwierząt oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych objętych regulacjami (tj. nie tylko tych, które mają „wysoki priorytet”).

 

Wymagania dotyczące handlu między Wielką Brytanią a UE, które zostały już wdrożone od 1 stycznia 2020 r., pozostają aktualne.

 

W wypadku pytań dotyczących handlu między Polską a Wielką Brytanią należy kontaktować się z Ambasadą Brytyjską: Poland.KeepBusinessMoving@fcdo.gov.uk

 

Na podstawie: https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/

 

Podobne artykuły

Magazyn czasowego składowania – klucz do optymalizacji łańcucha dostaw

  Magazyn czasowego składowania to istotne narzędzie umożliwiające elastyczne zarządzanie procesami logistycznymi. Ten rodzaj magazynu umożliwia czasowe składowanie towarów, których status celny nie został uregulowany, czyli odprawa celna nie została jeszcze zrealizowana. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: brak kompletnej dokumentacji, konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań np. sanepid lub oczekiwanie na korzystniejszy moment do… Czytaj więcej

Cła antydumpingowe w imporcie z Chin: tarcza czy przeszkoda?

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby wprowadzanych ceł antydumpingowych na towary importowane z Chin przez Unię Europejską. Celem tych działań jest ochrona europejskich producentów i europejskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją. Mechanizm ten jednak może budzić wiele kontrowersji i pojawiają się pytania o jego wpływ na światowy handel, relacje gospodarcze pomiędzy Unią Europejską a Chinami… Czytaj więcej

Graniczny podatek węglowy w imporcie (CBAM)

Wprowadzenie granicznego podatku węglowego w imporcie (CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism) to jedno z najnowszych narzędzi Unii Europejskiej w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. CBAM to mechanizm dostosowywania cen na granicach Unii Europejskiej z uwzględnieniem emisji CO2. Mechanizm ten zaczął obowiązywać w październiku 2023 r., a jego celem jest wyrównanie warunków konkurencyjności pomiędzy… Czytaj więcej