15 kwietnia 2021

Projekt pakietu VAT e-commerce

Ministerstwo Finansów poinformowało 8 kwietnia br. o przyjęciu przez rząd projektu pakietu VAT e-commerce, który implementuje do polskiego ustawodawstwa dyrektywy unijne dotyczące sprzedaży towarów na odległość. Jednym z głównych celów wprowadzenia zmian w pakiecie jest uszczelnienie podatku VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do Unii Europejskiej. Wbrew powszechnym przekonaniom należy jednak pamiętać, iż nowe regulacje nie dotyczą jedynie sprzedawców z siedzibą zlokalizowaną poza Unią Europejską i podmiotów prowadzących popularne internetowe platformy handlowe, na których sprzedawane są towary importowane do Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą wszystkich podatników prowadzących transgraniczny handel internetowy.

Główne zmiany zaimplementowane do pakietu e-commerce to:

  • likwidacja zwolnienia z zapłaty podatku z tytułu importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro na terenie całej Unii Europejskiej;
  • powiększenie listy transakcji B2C, które dla celów podatkowych mogą zostać rozliczone z użyciem uproszczonej procedury One Stop Shop;
  • nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

Zdaniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusza Kościńskiego nowe regulacje zawarte w pakiecie e-commerce są ważnym krokiem w kierunku poprawy konkurencyjności towarów oferowanych przez unijnych, w tym polskich przedsiębiorców.

„Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Na dodatek z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – twierdzi minister Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce zaplanowany został na 1 lipca 2021 r.

 

Źródło: www.gov.pl

 

 

Podobne artykuły

Jakie dokumenty są potrzebne do odprawy celnej?

Jakie dokumenty są potrzebne do odprawy celnej?

Odprawa celna to procedura, która niejednemu przedsiębiorcy spędziła sen z powiek. Niestety, musi się z nią liczyć każda osoba oraz firma prowadząca wymianę handlową z krajami nienależącymi do Unii Europejskiej. Celem odprawy celnej jest sprawdzenie, czy będący przedmiotem obrotu międzynarodowego towar oraz towarzysząca mu dokumentacja, odpowiadają wymogom i regulacjom prawnym, warunkującym przepływ towarów pomiędzy poszczególnymi… Czytaj więcej
Pomoc w odprawie celnej Gdynia

Pomoc w odprawie celnej – gdzie uzyskać?

Odprawa celna to dylemat wielu importerów i eksporterów, zwłaszcza początkujących. Zawiłość procedur celnych i konieczność dopełnienia wielu formalności często spędza sen z powiek przedsiębiorców, a tym samym generuje stres, niepewność i obawę przed stratami finansowymi, w przypadku zatrzymania towaru na granicy.
Odprawa celna importowa krok po kroku

Odprawa celna importowa krok po kroku

Międzynarodowy obrót towarami to codzienność wielu polskich firm. Wiąże się on z szeregiem procesów i czynności, w których nie ma miejsca na pomyłki. W końcu czas to pieniądz, a towar przetrzymywany na granicy to straty finansowe dla przedsiębiorcy.