3 stycznia 2022

Import towarów w procedurze uproszczonej

uproszczona procedura celna

Towary importowane spoza krajów Unii Europejskiej podlegają formalnościom celnym oraz obowiązkowi dokonania zgłoszenia celnego i uregulowania należności celno-podatkowych. Odprawa celna może zostać zrealizowana na dwa sposoby: w trybie standardowego zgłoszenia celnego lub w ramach procedury uproszczonej.

Co to jest procedura uproszczona i na czym polega?

Procedura uproszczona jest rodzajem ułatwienia, które umożliwia szybką i sprawną obsługę celną, a w rezultacie oszczędza czas i pieniądze. Dokonywanie odpraw celnych w procedurze uproszczonej wymaga wcześniejszego uzyskania przez agencję celną lub importera pozwolenia, które wydawane jest przez dyrektora izby administracji skarbowej. Podmiot wnioskujący o uzyskanie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej musi spełnić szereg wymogów, określonych przepisami prawa celno-podatkowego. Najbardziej popularną formą procedury uproszczonej jest wpis do rejestru zgłaszającego. W tym przypadku odprawa celna realizowana jest poprzez dokonanie wpisu do rejestru prowadzonego przez osobę, posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, bez konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, a formalności celnych dokonuje w zasadzie agencja celna, a nie urząd celny.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania procedury uproszczonej?

Do najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania procedury uproszczonej w formie wpisu do rejestru należą:

  • skrócenie czasu realizacji odprawy celnej nawet do 30 minut,
  • brak obowiązku przedstawiania towaru w urzędzie celnym,
  • zminimalizowanie kosztów transportu poprzez ograniczenie czasu odprawy celnej oraz wyeliminowanie przestojów,
  • ograniczona liczba kontroli i rewizji celnych,
  • możliwość dokonywania odpraw celnych poza godzinami pracy urzędu celnego,
  • możliwość odroczenia terminu płatności cła nawet o jeden miesiąc (w zależności od uzgodnień z agencją celną, która realizuje odprawę celną).

 

Procedura uproszczona jest formą realizowania odprawy celnej, gwarantującą szybką i sprawną obsługę celną, co ogranicza ryzyko przestoju przesyłki, a w konsekwencji pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Obowiązek działania agencji celnej w formie przedstawicielstwa pośredniego
W przypadku stosowania procedury uproszczonej przy realizacji zgłoszenia celnego, przedstawiciel celny, czyli agencja celna, ma obowiązek działania w charakterze przedstawiciela pośredniego. Agencja celna działa wtedy we własnym imieniu i na rzecz importera, stając się w tej sytuacji dla urzędu celnego dłużnikiem solidarnym. Z uwagi na to, jak ogromną odpowiedzialność ponosi agencja celna, dokonując zgłoszeń celnych w procedurze uproszczonej, wiele agencji celnych ogranicza takie rozwiązanie lub nie stosuje go w ogóle. Stosowanie procedury uproszczonej wymaga bowiem opracowania przez agencję celną zasad i procedur minimalizujących ryzyko i gwarantujących bezpieczeństwo fiskalne.

Nasza Agencja Celna posiada pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej w formie wpisu do rejestru, realizuje odprawy celne w procedurze uproszczonej i jest do tego proceduralnie przygotowana.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Podobne artykuły

Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) – dlaczego warto?

Wiążąca Informacja Taryfowa, w skrócie WIT, to dokument wydawany przez organy celne, który precyzyjnie określa klasyfikację taryfową danego towaru.   Dla przedsiębiorców działających w handlu międzynarodowym, WIT jest nieocenionym narzędziem, które pomaga uniknąć nieprawidłowości i kosztownych błędów popełnianych podczas odprawy celnej.   Czym jest Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT)?   WIT to oficjalne stanowisko organów celnych… Czytaj więcej

Jak przejść przez kontrolę Sanepidu bez problemu ?

Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid) odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowia publicznego w Polsce. Jej główne zadania obejmują nadzór nad warunkami higieny w różnych sektorach życia publicznego oraz kontrolę jakości i bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek. W kontekście obrotu towarami, Sanepid skupia się na monitorowaniu i kontrolowaniu określonych grup produktów, aby zapewnić ich zgodność z… Czytaj więcej

Służby kontrolne a procedury celne – o czym musisz pamiętać?

W procesie importu i eksportu towarów kluczową rolę odgrywają różne służby kontrolne, które dbają o bezpieczeństwo zdrowotne, jakość oraz zgodność produktów z obowiązującymi normami. Wśród nich znajdują się: Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid), Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS), Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN), Inspekcja Weterynaryjna.   Każda z tych instytucji pełni określone… Czytaj więcej